Roboty koszące goszczą w coraz większej ilości ogrodów, zastępując przy tym tradycyjne kosiarki spalinowe lub elektryczne. Polacy decydują się na zakup tego nowoczesnego urządzenia ze względu na szereg korzyści jakie posiada. 

Zalety robotów koszących

Wygoda

Roboty koszące to przede wszystkim wygoda dla użytkownika. Po odpowiednim zaprogramowaniu urządzenia i przygotowaniu ogrodu – robot sam zadba o cały trawnik. Dodatkowo kosiarka wie jaka część trawnika aktualnie potrzebuje jej uwagi, oraz kiedy wrócić do swojej bazy w celu ładowania. Nie trzeba się też martwić o skoszoną trawę, urządzenie pracuje z taką częstotliwością, że ścinki pozostają na trawniku. 

Jakość trawy

Wspomniana wyżej częstotliwość koszenia wiąże się z jakością. Pozostawiona trawa jest tak drobna, że jest praktycznie niewidoczna, a ścinki po czasie wnikają w glebę, użyźniając ją i poprawiając jakość trawnika.

Obsługa

Do zalet robotów koszących należy również ich łatwa obsługa. Znaczna większość posiada dedykowane aplikacje, dzięki którym można manualnie sterować urządzeniem, lub monitorować jego działanie. Jest to szczególnie pomocne podczas dłuższego przebywania poza domem. Mimo samowystarczalności robota koszącego, nie możemy zapomnieć o sporadycznym kontrolowaniu go – to wciąż maszyna a jak wiadomo te potrafią czasem zawodzić.

Cicha praca

Roboty koszące są na tyle ciche, że ich praca jest praktycznie niezauważalna. W odróżnieniu do klasycznych kosiarek spalinowych, roboty nie zakłócają weekendowego relaksu w ogrodzie, czy grilla ze znajomymi. 

Inne zalety robotów koszących 

Poznaliśmy już główne cechy tych nowoczesnych urządzeń, lecz jakie są inne zalety robotów koszących?

Bezpieczeństwo

Mimo wirujących ostrzy dbających o nasze trawniki, wszystkie roboty koszące są w pełni bezpieczne, nawet gdy po ogrodzie biegają dzieci lub pupile. Wszystko za sprawą całej gamy czujników oraz wbudowanych systemów bezpieczeństwa. Urządzenia potrafią wyczuć gdy w pobliżu znajduje się człowiek lub zwierzę i momentalnie zaprzestać swoją pracę. To samo w przypadku podniesienia z ziemi – wtedy również ostrza przestają się kręcić.

Ekologia

Urządzenia napędzane są prądem elektrycznym, dzięki temu nie produkują szkodliwych spalin – w odróżnieniu do popularnych kosiarek na paliwo. Dodatkowo dzięki wydajnym akumulatorom roboty potrafią pracować wiele godzin na jednym ładowaniu.

Zalety robotów koszących – podsumowanie

Jak widać zalety robotów koszących to nie tylko wygoda i łatwa obsługa, ale też szereg wbudowanych innowacyjnych rozwiązań, które obecne są w większości dostępnych na rynku urządzeń.