Nowoczesne roboty do koszenia trawy zyskują na popularności. Posiadanie idealnie zadbanego trawnika nigdy wcześniej nie było tak proste i tak mało wymagające ze strony właściciela. Szeroki wybór modeli gwarantuje możliwość dobrania odpowiedniego do swoich potrzeb i oczekiwań, a także do bardziej lub mniej wymagającej powierzchni ogrodu. Co zatem brać pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie automatycznej kosiarki?

Nowoczesne roboty do koszenia trawy wyposażone zostały w innowacyjne rozwiązania technologiczne jak również w ogrom funkcji, które pomagają utrzymać stan trawnika na najwyższym poziomie.

Nowoczesne roboty koszące

Aby robot koszący służył nam nieprzerwanie przez długie lata warto wybrać model wyposażony w wysoce wydajny silnik bezszczotkowy. Dzięki niemu urządzenie dłużej pracuje, mniej zużywa prądu i zdecydowanie rzadziej ulega awariom. Zaletą silników bezszczotkowych jest również mniejszy hałas jaki generują, oraz mniejsze wymiary dzięki czemu robot do koszenia trawy może mieć bardziej kompaktową obudowę.

Rodzaj zasilania

Nie bez znaczenia w nowoczesnych robotach do koszenia trawy jest także rodzaj akumulatora. Wybór urządzenia z odpowiednio pojemnym akumulatorem litowo-jonowym (Li-Ion) gwarantuje wyższą sprawność, dłuższą żywotność i krótszy czas ładowania. A jeśli zależy nam na ochronie środowiska warto wiedzieć, że do produkcji tego typu akumulatorów nie wykorzystuje się toksycznych metali ciężkich. Jeśli jesteśmy posiadaczami terenu o dużych nierównościach, tym bardziej powinniśmy zwracać uwagę na rodzaj silnika, akumulator i ogólną moc urządzenia by koszenie trawy na pochyłych zboczach nie stanowiło przeszkody.

Nowoczesne systemy

Nowoczesne roboty do koszenia trawy wyposażone zostały w najnowszej generacji systemy koszące, gwarantujące idealne koszenie. I nie chodzi tu tylko o zastosowanie efektywnych noży tnących (choć jest to bardzo istotne), ale także wykorzystanie zaawansowanych podzespołów elektronicznych, dzięki którym nasz robot do koszenia trawy staje się urządzeniem inteligentnym, doskonale rozpoznającym teren i optymalizującym czas pracy bez pominięcia żadnego obszaru, przy jednoczesnym utrzymaniu dokładności koszenia. Na przykład część modeli robotów koszących Ambrogio wyposażonych zostało w +INFINITYSYSTEM, który jest w stanie aktualizować zdalnie wirtualne mapy koszonego terenu, zatem jest to doskonałe rozwiązanie dla koszenia terenów, które mogą zwiększać swoją powierzchnię, np. rozległe tereny sportowe. Nowoczesne roboty do koszenia trawy wyposażane są w satelitarne systemy nawigacji, dzięki którym są w stanie zapamiętywać mapę koszonego obszaru i czas pracy, co znacznie zwiększa ich wydajność. Są w stanie także wykrywać już skoszony teren oszczędzając tym samym darń i nie narażanie się na niepotrzebne obciążenie koszeniem już skoszonego wcześniej obszaru.

W obecnych czasach możliwość sterowania zdalnego za pomocą aplikacji w naszym smartfonie czy tablecie ułatwia użytkowanie urządzenia. Nie inaczej jest z robotami do koszenia trawy. Producenci wyposażają je w odbiorniki Bluetooth, dzięki którym jesteśmy w stanie zdalnie zweryfikować sprawność urządzenia, sterować nim i aktualizować jego oprogramowanie. Ambrogio poszło jeszcze o krok dalej, wyposażając swoje roboty w system Smart Assistant pozwalający również na głosowe sterowanie robotem koszącym.

A co w przypadku deszczu? Nowoczesne roboty do koszenia trawy wyposażone są w czujniki opadów, dzięki czemu w odpowiednim momencie wracają samodzielnie do stacji dokującej, nie narażając się na uszkodzenia spowodowane wodą i wilgocią.

Jak zatem widać nowoczesne roboty koszące to zaawansowane technologicznie, inteligentne urządzenia, które precyzyjnie i bez naszego są w stanie utrzymać trawnik w doskonałej kondycji. To już nie tylko silnik i noże tnące, to w zasadzie małe, jeżdżące komputery zaprojektowane i zaprogramowane do tego, by trawnik wyglądał zawsze perfekcyjnie.