O zaletach robota koszącego i jego przewadze nad tradycyjną kosiarką można pisać długo. Kosiarka automatyczna jest rozwiązaniem korzystnym dla wszystkich – trawnika, właściciela trawnika i jego portfela, a także otoczenia. Nie tylko systematycznie wykonuje za nas ciężką pracę, ale też jest przy tym cicha, ekologiczna, energooszczędna i niezwykle dokładna. Aby mogła spełnić wszystkie oczekiwania użytkowników, należy ją odpowiednio dobrać do terenu, na jakim będzie pracować. Jak? Poniżej nasze porady, zapraszamy!

Jak wybrać robota koszącego?

Zanim wybierzesz się do sklepu w celu zakupu kosiarki automatycznej, przygotuj kilka informacji o swoim trawniku:

  • powierzchnia trawnika – to jest podstawowa informacja, bez której dobór odpowiedniego robota koszącego będzie bardzo trudny. Każdy model kosiarki wyposażony jest w baterię o określonej pojemności, która pozwala mu na pracę w ograniczonym zakresie czasu. Zakup robota o zbyt małej baterii za skutkuje dłuższym czasem koszenia, ponieważ kosiarka będzie musiała w czasie pracy wrócić do stacji na doładowanie akumulatora. Bez trudu jednak znajdziesz robota idealnego do trawnika o niewielkich rozmiarach, jak i naprawdę dużego – dla przykładu, Ambrogio L400i Deluxe pracuje na powierzchni aż 20.000 m².
  • ukształtowanie terenu – nierówności, wzniesienia i skarpy są ważną informacją, która pomoże w wyborze właściwego modelu robota koszącego. Po pierwsze, każdy robot jest zaprojektowany i wykonany z myślą o określonym nachyleniu terenu – np. maksymalnie 40%, 45%, a nawet 75% (Ambrogio Nexttech L Q). Po drugie, im wyższe nachylenie, tym większa konsumpcja energii, więc pojemność baterii także może się zmienić.
  • układ terenu – czy plan trawnika to nieskomplikowany kwadrat lub prostokąt, czy może jest podzielony na odrębne obszary? Ważną informacją są tu również elementy małej infrastruktury ogrodowej, krzewy, rabaty, oczka wodne, itp. Skomplikowany układ trawnika nie oznacza, że robot koszący sobie na nim nie poradzi – oznacza jedynie, że musisz wybrać właściwy model. Dla przykładu, podstawowe modele robotów Ambrogio pracują na 4 odrębnych obszarach. Bardziej zaawansowane bez trudu opanują nawet bardzo skomplikowany teren podzielony na 8 obszarów.

Na jakie parametry robota koszącego zwrócić uwagę?

Kiedy zgromadzisz już wszystkie dane dotyczące terenu, na którym ma pracować Twój robot koszący, łatwiej Ci będzie wybrać odpowiedni model. Na jakie parametry należy zwracać szczególną uwagę?

  • sugerowana powierzchnia trawnika,
  • czas pracy,
  • automatyczne ładowanie – czyli samodzielny powrót do stacji ładującej w przypadku wyczerpania akumulatora lub zakończenia pracy,
  • maksymalne nachylenie terenu,
  • czujnik deszczu – wiele modeli robotów koszących Ambrogio automatycznie wykrywa opady, przerywa pracę i samodzielnie wraca do stacji ładującej,
  • sterowanie – pracą nowoczesnych robotów możesz sterować za pośrednictwem aplikacji w smartfonie lub asystenta głosowego,
  • współpraca z systemem ochrony zwierząt domowych – jeśli posiadasz psa lub innego pupila, który lubi spędzać czas na trawie, możesz go ochronić przed nieszczęśliwym wypadkiem. Roboty Ambrogio współpracują z systemem AMICO, który służy właśnie w tym celu.