Piękny i zadbany trawnik to chluba każdego posiadacza ogrodu czy działki rekreacyjnej. Właściwa pielęgnacja trawnika to klucz do jego idealnego wyglądu i zdrowego wzrostu. Ale to zadanie bywa czaso- i pracochłonne. Wiedza z zakresu właściwego koszenia, nawożenia czy nawadniania bywa tutaj nie do przecenienia. Jedną z metod utrzymania trawnika w świetnej kondycji jest tzw. mulczowanie.

Czym jest mulczowanie trawnika?

W zasadzie mulczowanie to pokrycie trawnika cienką warstwą rozdrobnionego pokostu. Przy każdym koszeniu trawnika kosiarka ścina trawę i materiał ten można wykorzystać na różne sposoby np. na potrzeby ściółkowania rabatek, okrycia roślin na okres zimowy, na kompost lub, co gorsza, po prostu wyrzucić. Ale ścięty pokost to doskonały materiał do nawożenia naszego trawnika. Jeśli go właściwie rozdrobnimy i rozsypiemy na trawniku dostarczymy tym samym cennych składników do gleby. Zatem mulczowanie to doskonały sposób na nawożenie naszego trawnika.

Jakie są zalety mulczowania?

Rozdrobniony pokost to znakomity naturalny nawóz, pełen niezbędnych dla roślin dobroczynnych składników pokarmowych. Korzystnie wpływa na właściwości gleby i jej strukturę oraz chroni ją przed erozją. Dodatkowo ogranicza parowanie wody, dzięki czemu trawnik lepiej znosi suszę a podlewanie może odbywać się rzadziej. Wartością dodaną w przypadku mulczowania jest także lepsza gospodarka wodna w ziemi. Inną ważną zaletą mulczowania jest fakt, że ogranicza rozwój i wzrost chwastów, co z pewnością doceni każdy posiadacz trawnika. Niewątpliwym atutem mulczowania jest także brak konieczności opróżniania kosiarki oraz kompostowania ściętej trawy, co dla posiadaczy dużych trawników przysparza dodatkowych problemów.

Jak często mulczować trawnik?

W dużej mierze zależy to od tego z jaką glebą mamy do czynienia. Im wilgotniejsze podłoże tym rzadziej możemy przeprowadzać zabieg mulczowania. Natomiast w przypadku gleby suchej mulczowanie sprawi, że stanie się bardziej odżywiona i pulchna, bowiem dostarczymy jej nie tylko składników odżywczych, ale także spowolnimy utratę wody. Pamiętajmy jednocześnie, że trawa do mulczowania powinna być sucha, a trawnik regularnie koszony, bowiem do mulczowania wykorzystuje się młode źdźbła, które szybciej ulegają rozkładowi.

Czym mulczować trawnik?

Najlepiej do tego celu wybrać kosiarkę z funkcja mulczowania. Tego typu kosiarki są zaprojektowane tak, by ścinki trawy odpowiednio rozdrobnić i, co najważniejsze, równomiernie i cienką warstwą rozprowadzić na naszym trawniku. Dzięki temu efekt mulczowania będzie dokładni taki jakiego oczekujemy. Doskonałe kosiarki z funkcją mulczowania oferuje producent kosiarek automatycznych Ambrogio. Wśród wielu modeli oferowanych przez Ambrogio każdy znajdzie idealny dla swojego trawnika oraz potrzeb. Tego typu robot koszący wykona swoje prace bez naszego udziału co pozwoli użytkownikom zaoszczędzić sporo czasu zarówno w procesie samego koszenia jak i mulczowania.