Każdy ogród by wyglądać pięknie wymaga poświęcenia mu czasu, zaangażowania i systematyczności. Jeśli ma cieszyć oko i spełniać swoją rolę jako naszego zakątka zieleni nie wystarczy po prostu zasiać trawę i kilka krzew lub kwiatów. Właściwa pielęgnacja ogrodu to wymagająca praca.

Jedną z niezbędnych prac jakie systematycznie musimy wykonywać jest koszenie trawnika. Zazwyczaj trawnik zajmuje największą powierzchnię ogrodu i dlatego do jego pielęgnacji powinno przykładać się szczególną uwagę. Przycinanie zbyt wysokiej trawy to konieczność, bowiem ta czynność ma ogromy wpływ na stan naszego trawnika. Prawidłowo przycinana trawa, na odpowiednią wysokość i z odpowiednią częstotliwością to klucz do pięknego trawnika, cieszącego oko właściciela i budzącego zachwyt gości.

Czym kosić trawnik?

Współcześnie do koszenia trawy często wykorzystuje się kosiarki (spalinowe lub elektryczne). Niestety ich podstawowym minusem jest fakt, że wymagają naszego zaangażowania w proces koszenia. Dodatkowo zazwyczaj jest to zajęcie wymagające sporego wysiłku fizycznego przy jednoczesnym wystawianiu się na trudne warunki pogodowe (słońce, upał). Jeśli nasz trawnik jest rozległy, czynność koszenia zabiera naprawdę sporo czasu a na koniec może się okazać, że całość nie jest przycięta tak równo jak się spodziewaliśmy i na taką wysokość jaką chcieliśmy. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego celu robota koszącego.

Roboty koszące - Domo

Jaki robot koszący wybrać?

Robot koszący to nic innego jak automatyczna kosiarka. Podobnie jak robot sprzątający odkurzający mieszkanie, robot koszący przycina trawnik do żądanej wysokości automatycznie, bez naszego udziału i zaangażowania. Obecnie na rynku jest do wyboru wiele modeli robotów koszących, więc nie ma trudności w dobraniu najodpowiedniejszego do naszych celów.

Przed wyborem modelu robota koszącego powinniśmy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytania:

 • jak duży posiadamy trawnik (wielkość terenu jest jednym z kluczowych czynników przy wyborze robota koszącego),
 • jak bardzo złożony jest nasz ogród (obecność krzewów, drzew, rabatek itp.),
 • jak duże mamy nachylenie terenu naszego trawnika,
 • czy teren, na którym został posiany trawnik jest równy czy raczej nierówny,
 • na jaką wysokość chcemy by nasz trawnik był przycinany.

Roboty koszące różnią się między sobą:

 • wielkością,
 • mocą i rodzajem silnika,
 • rodzajem i pojemnością zastosowanej baterii,
 • sposobem ładowania
 • rodzajem noży tnących,
 • systemem koszenia,
 • wyposażeniem dodatkowym.

Dlatego odpowiedź na powyższe pytania pozwoli nam dobrać robot koszący idealnie dopasowany do naszych potrzeb i wymagań. Mnogość dostępnych modeli sprawia, że naprawdę mamy w czym wybierać. Przed zakupem warto porozmawiać ze specjalistą i przejrzeć katalog oferowanych robotów koszących by sprawdzić jakie modele mamy do wyboru, jakie są między nimi różnice i wybrać ten, który idealnie wpasuje się w nasze oczekiwania.

Roboty koszące - Domo

Roboty koszące to rozwiązanie bezpieczne i ekologiczne. Przy wyborze pamiętajmy, by zwrócić uwagę czy robot posiada funkcję mulczowania (rozdrabniania) skoszonej trawy. Dzięki niej utrzymamy nasz trawnik w doskonałej kondycji przy mniejszym zużyciu nawozów, bowiem robot koszący rozdrobnionym pokosem pokryje nasz trawnik cienką warstwą, co jest efektywnym i ekologicznym sposobem nawożenia trawnika.

Robot koszący to z pewnością idealne rozwiązanie, jeśli pragniemy by nasz trawnik zawsze wyglądał imponująco. Niezależnie, czy jesteśmy posiadaczami małego trawnika czy rozbudowanego, rozległego ogrodu, wśród dostępnych na rynku robotów koszących z pewnością znajdziemy taki, który znakomicie zadba o naszą trawę a my zaoszczędzimy ogrom czasu.

Domo - Roboty koszące - kosiarki automatyczne